Громадські зустрічі у Бершадській міській єврейській общині

Пон, 04/09/2017 - 15:15

3 вересня 2017 року в приміщенні Бершадської синагоги відбулася зустріч членів Бершадської міської єврейської общини з співголовою вченої Ради, з членом академічної Ради і Ради  директорів Канадійського благодійного фонду «Україно – єврейська зустріч», професором історії та політології університету м.Торонто, очільника кафедри українознавства Полом Робертом Магочієм та директором комунікацій благодійного фонду, журналістом із США Наталією Федущак.

У зустрічі взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський та заступник голови районної ради Сергій Пересунько. Також були запрошені представники громадськості, члени Ради Церков та релігійних організацій, громадської ради при Бершадській райдержадміністрації, історики – пошуківці, представники ЗМІ.
    Метою зустрічі було поглиблене вивчення історії нашого міста та України, співпраці українців та євреїв протягом різних історичних періодів. З діяльністю благодійного фонду «Україно – єврейська зустріч» познайомила Наталія Федущак.

В рамках вшанування жертв трагедії Бабиного Яру, Голокосту та Голодомору, розглядалися питання даних історичних  подій  на  території Бершадщини. Історії родин, які пережили страшні трагедії, почули присутні від голови єврейської міської общини Єфима Вигоднера та  Олександра Жорницького. Про роботу в даному напрямку, написання та переклад книги «Кровоточива рана», вивчення та висвітлення теми Голокосту на Бершадщині та сусідніх районів, детально розповів історик - пошуківець, директор Бершадської ЗОШ І - ІІІ ст. №1 Григорій Погончик.
     В ході спілкування із професором Магочієм,особливого акценту набуло питання допомоги українців євреям під час Другої світової війни, тема Праведників світу, які ризикуючи своїм життям, рятували євреїв від знищення нацистами.
     Професор Магочій наголошував, що попри чорні сторінки історії України, які відомі у світі, він у своїх книгах намагається показувати об’єктивні сторінки історії України – Руси. Він презентував свої книги: «Євреї та Українці: тисячоліття співіснування», «Бабин Яр».
     Звертаючись до поважних гостей та учасників заходу, Володимир Ольшевський подякував за виявлення інтересу до даної теми, вивчення історії України та презентації у Північно-американському світі. Наголошувалось на важливості не до кінця вивченої теми співіснування українців та євреїв протягом різних історичних періодів, їх взаємодопомоги.
    Сергій Пересунько подякував за об’єктивне висвітлення подій держави, адже світ пізнає Україну, в  основному, за такими подіями, як Голодомор, Голокост, Чорнобиль та війна на Сході. Але Українська держава має й позитивні сторінки історії: Помаранчева Революція, Революція Гідності, перемоги ФК «Динамо», братів Кличко та Олександра Усика, Руслани у  Євро баченні, та багато інших.

Високоповажні гості також побували у районному краєзнавчому музеї та відвідали єврейське кладовище.

Довідково. Пол-РобертМагочій — американсько-канадський історик угорсько-українського походження; дослідник історії України та Підкарпатської Руси, етнічних груп сучасної Канади. Професор,  дійсний член академії наук Королівського товариства Канади. Проводить значну громадсько-політичну діяльність задля популяризації серед північноамериканської громадськості історії України взагалі й русинського питання зокрема. Від 1978 є президентом-засновником Карпаторуського дослідного центру США, який видає у США та Європі наукові й науково-популярні праці з історії і культури русинів. Магочій та його однодумці вважають, що русини, у тому числі закарпатські українці, є окремим східнослов'янським народом, який сформувався в Центральній Європі.
Свою фундаментальну працю «Україна: історія її земель та народів»[3] сам автор позиціонує як, у певному сенсі, першу історію держави Україна, написану з врахуванням концепції легітимної участі народів, які населяли й населяють територію сучасної України, у творенні складної мозаїки її історії, з урахуванням їхніх інтересів, устремлінь і дій. Хоча вона писана «іноземцем для іноземців», проте пропонує самим українцям розглядати свою державу з позицій мультикультуралізму.

Відділ організаційної роботи, інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації