Консультує Бершадське бюро правової допомоги

Птн, 19/04/2019 - 08:30

Позбавлення батьківських прав

 

   До Бершадського бюро правової допомоги звернувся громадянин Дмитро  з Бершаді  з проханням роз’яснити у правовому полі ситуацію яка у нього сталася. Мій син був одружений з громадянкою В. з 2011 року. У 2018 році вони розлучилися. Від шлюбу є 6  річна дитина, яка за рішенням суду залишилася з матір’ю, але на даний час проживає зі мною, оскільки невістка не бажає забирати дитину до себе, а тільки приїжджає один раз на 2-3 місяці на побачення.  Син одружився в друге і хоче щоб дитина проживала з ним,  однак невістка заперечує вказуючи на рішення суду. Зі слів її сусідів, які проживають з невісткою в селі,  вона зловживає спиртними напоями та веде аморальний спосіб життя. Чи маємо ми право звернутися в суд для позбавлення  її батьківських прав?    

 

   Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на недобросовісних батьків і це можливо тільки у наступних випадках:

 

1) батьки без поважної причини залишили дитину у пологовому будинку або лікарні і протягом 6 місяців не цікавилися її подальшою долею;

 

2) ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини. Це поняття широке, але довести таке ухилення насправді не просто. Ознаками такої поведінки може бути: свідома і навмисна відсутність турботи про розвиток дитини, її навчання, ігнорування потреб дитини, систематична невиплата аліментів. Це мають бути не одиничні випадки, а системна поведінка. Те, що хтось з батьків не може піклуватися про дитину через свою хворобу, чи з інших поважних причин, не є підставою для позбавлення батьківських прав;

 

3) жорстоке поводження з дитиною. Це насильство над дитиною як кимось із батьків, так і їхніми співмешканцями, якщо батьки цьому не перешкоджають;

 

4) хронічний алкоголізм або наркоманія. Це обов’язково потрібно підтвердити медичним висновком;

 

5) експлуатація дитини, – примушування до жебракування, залучення до важкої праці;

 

6) засудження за умисний злочин щодо дитини. Для цього необхідно отримати вирок суду.

 

   Кожну із цих підстав потрібно доводити і підтверджувати окремими доказами.

   Право ж  на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.

   Зустрічаються випадки коли з позовами про позбавлення батьківських прав звертаються родичі дитини: бабуся, дідусь, брат, сестра, вітчим, мачуха.

   Позбавлення батьківських прав є виключною мірою і допускається тільки за рішенням суду лише у випадку, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону не можливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

   Якщо ж ви,  не дивлячись на складність всієї процедури, все ж таки налаштовані позбавити батьківських прав недобросовісну мати , будьте готові пройти непростий юридичний процес

   Добровільна відмова від дитини за українським законодавством не передбачена. Якщо мати дитини не заперечує проти позбавлення її батьківських прав, варто скласти про це нотаріально засвідчену заяву, наявність якої значно спрощує отримання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав з органу опіки  та піклування.  Висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ще не гарантує перемогу в суді, суд може і не погодитися з цим висновком.

   Такі справи не розглядаються за один раз. Будьте певні, що до суду вам доведеться з’явитися не менше трьох разів. Тому запасіться терпінням і хорошим адвокатом.

 

   Захистити свої права і свободи, а також отримати безкоштовного адвоката Ви можете звернувшись до Бершадського бюро правової допомоги за адресою: м. Бершадь,вул. Героїв України,8, тел. 2-14-03.