Прес-конференція з питань пенсійного забезпечення учасників бойових дій.

Срд, 08/06/2016 - 16:00

В прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА відбулась прес-конференція з питань пенсійного забезпечення учасників бойових дій.

Актуальність піднятого питання зумовлена збільшенням кількості осіб з числа інвалідів,учасників бойових дій, посиленням рівня їх соціального захисту.

За словами заступника начальника головного управління Лариси Дикої, зазначеній категорії осіб фахівці Фонду приділяють особливу увагу.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців в Україні здійснюється за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб».

Статтею 18 зазначеного Закону визначено умови призначення пенсії по інвалідності. Статтею 20 визначено категорії, на які поділяються військовослужбовці в залежності від причини інвалідності.

Лариса Дика пояснила: «До інвалідів війни належать військовослужбовці, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України».

До категорії інших інвалідів належать військовослужбовці інвалідність яких настала внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.

Розміри пенсії визначаються статтями 21 і 22 зазначеного Закону.

Крім того, до пенсії встановлюється:

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасникам бойових дій та інвалідів війни» від 16.03.2004 року:

інвалідам війни І групи – 70 гривень,

інвалідам війни ІІ та ІІІ груп – 50 гривень,

учасника бойових дій – 40грн

- за наявності посвідчення інваліда війни пенсія підвищується: інвалідам війни І групи на 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

інвалідам війни ІІ на 40 відсотків,

інвалідам війни ІІІ групи на 30 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму, що передбачено статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,

Також, постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року передбачено, що розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» збільшується на 25%.

Мінімальні пенсійні виплати з урахуванням підвищень, допомоги, доплат та надбавок

інваліди I групи 285 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

(01.01.2016 році – 3060,90 грн. З 01.05.2016р.- 3220,50 грн.)

інваліди II групи

255 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

(01.01.2016 році – 2738,70 грн. З 01.05.2016р.- 2881,50 грн.)

інваліди III групи

225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

(з 01.01.2016 році – 2416,50 грн. З 01.05.2016р.- 2542,50 грн.)

учасники бойових дій

165 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

(в 2016 році – 1772,10 грн. З 01.05.2016р.- 1864,50грн.)

З 01.05.2016 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум для осіб, які тратили працездатність встановлено на рівні 1130 грн. Підвідомчими підрозділами головного управління проведено відповідний перерахунок пенсій, в тому числі і інвалідам війни. Особам, яким зазначений перерахунок не було проведено автоматично, пенсії перераховані в індивідуальному порядку.

Обчислення та перерахунок розміру пенсії проводиться за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» з урахуванням змін в законодавстві, які відбувалися шляхом прийняття Урядом України відповідних нормативно-правових актів.

Крім того, зазначено, що військовослужбовці, за їх вибором та за наявності відповідної кількості страхового стажу можуть отримувати пенсію, обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розрахунок якої проводиться виходячи з кількості страхового стажу та розміру заробітної плати. При цьому, виплати передбачені для інвалідів війни Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасникам бойових дій та інвалідів війни», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року за ними зберігаються.