Про діяльність музеїв району і збереження нематеріально-культурної спадщини йшлося на засіданні Координаційної ради при голові районної ради

Пон, 09/12/2019 - 09:15

    З екскурсії районним краєзнавчим музеєм розпочалось засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові районної ради на тему: «Про діяльність музеїв району і збереження нематеріально-культурної спадщини та хід виконання районної програми організації та проведення культурологічних заходів на 2018-2019 роки, затвердженої рішенням 15 сесії районної ради 7 скликання від 22 грудня 2017 року (зі змінами)».
    В роботі засідання прийняли участь: голова районної ради Михайло Бурлака, перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський, заступник голови районної ради Сергій Пересунько, члени координаційної ради, окремі начальники управлінь та відділів районної державної адміністрації, районної ради, директори районних музеїв, завідувачі будинками культури і сільських клубів, керівники шкільних музеїв та представники засобів масової інформації.
    Директор Бершадського районного краєзнавчого музею Оксана Рудик ознайомила учасників заходу з експозицією та колекціями районного краєзнавчого музею, фонди якого нараховують близько 8 тис. експонатів. В виставковій залі для учасників засідання зберігач фондів Оксана Притула презентувала виставку «Місцеве самоврядування: зародження, розвиток і принципи» та  висвітила історичні умови розвитку місцевого самоврядування в Україні, починаючи з отримання рядом міст у XIV ст. магдебурзького права. Також гості музею оглянули фотовиставку «Разом – ми сила!» до Міжнародного дня волонтера та виставку  «Чорнобиль: трагедія, подвиг, застереження» до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії  на ЧАЕС. Після відвідин музею у приміщенні Бершадської дитячої музичної школи ім. Родіона Скалецького пройшло пленарне засідання.
    Учасники Координаційної ради хвилиною мовчання вшанувати пам’ять загиблих, які відстоювали цілісність та незалежність нашої держави.
    Питання, яке запропоновано для розгляду і обговорення на засіданні Координаційної ради, актуальне і важливе, як для розвитку району так і життєдіяльності територіальних громад району, – сказав голова районної ради Михайло Бурлака. 
    Про діяльність музеїв району і збереження нематеріально-культурної спадщини та хід виконання районної програми організації та проведення культурологічних заходів на 2018-2019 роки, затвердженої рішенням 15 сесії районної ради 7 скликання від 22 грудня 2017 року (зі змінами) інформувала начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Надія Герасимчук.
    Виступаюча зазначила, що реалізацію державної політики в музейній галузі району забезпечують: Бершадський районний краєзнавчий музей, народний музей історії с.Баланівка, народний музей культури села Поташня та галерея Прокопа Колісника, громадський музей композитора Р. Скалецького у селі Михайлівка та громадський музей історії села Устя.
    Станом на 1 грудня поточного року фонди музеїв району становлять 13 105  експонатів, протягом  року фонди музеїв  поповнилися на 114  експонатів. Протягом 2019 року музеї району відвідало 17 436 осіб, проведено 216 екскурсій, організовано  103 виставки,  як в музеях так і поза їх межами, прочитано 82 лекції на різноманітну тематику, проведено 45  масових заходів.
    Вагомим результатом наукової роботи музеїв в поточному році були науково-практичні конференції, творчі лабораторії, учасниками яких стали працівники музеїв району.
    За рейтинговою оцінкою обласного управління культури за 2018 рік Бершадський районний краєзнавчий музей за показниками зайняв перше місце в області.
    Пріоритетом діяльності музеїв є науково-дослідна робота по темах: «Збереження та популяризація нематеріальної культурної спадщини району» та «Збереження та охорона культурної спадщини району».
    Важливою формою роботи  музеїв району є виставкова діяльність. Було організовано та оформлено виставки до всіх календарних та святкових дат.
    З метою збереження відродження та популяризації українських народних традицій та звичаїв на Бершадщині, в районному краєзнавчому музеї щорічно проводиться  театралізоване дійство «Щедра кутя. Новий рік».
19 березня відбулася презентація персональної виставки картин художника Анатолія Чміля з села Осіївка «Поклик душі».
16 травня Бершадський районний краєзнавчий музей взяв участь у VI обласному фестивалі – конкурсі музейних міні – експозицій «Їх іменами славиться наш край», який проходив на базі Вороновицького музею історії авіації та космонавтики. На фестивалі  презентували виставку «Співець Подільського краю» присвячену 120-й річниці з Дня народження Родіона Андрійовича Скалецького – популярного самодіяльного композитора Вінничини, видатного фольклориста, педагога.
    Працівники музею історії села Баланівка взяли участь в ХІІІ Всеукраїнському фестивалі Борщу  в «Театрі на городі Ганни Секрет» в селі Правилівка Оратівського району. Презентація баланівського борщу відбувалася  під музичний супровід зразкового ансамблю сопілкарів «Жайвір»  Баланівського сільського будинку культури.

    З метою національно-патріотичного виховання дітей та молоді, для популяризації кращих здобутків національної культурної і духовної спадщини, героїчного минулого і сучасного українського народу районним краєзнавчим музеєм було організовано  наступні заходи:
- спільно з КП «Бершадська районна кіномережа» проведено годину мужності «Крізь пекло афганської війни», яка присвячена 30-й річниці виводу військ з Афганістану.
- до 30-ї річниці виведення військ з Афганістану та Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав та миротворчих операцій  проведено зустріч з учасниками бойових дій в Афганістані «Ціна чужої війни». Присутні переглянули документальний фільм «Хроніка Афганської війн». Для запрошених було презентовано виставку «Афганістан: подвиг, пам’ять, біль».
- до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні спільно з КП «Бершадська районна кіномережа» проведено урок пам’яті «Небесна Сотня – Герої нашого часу». Захід приурочений до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні, проведений з метою формувати у школярів ціннісного ставлення до України, прав та свобод людини, розвивати в учнів почуття національної самосвідомості та громадянської активності. Учасникам заходу було продемонстровано документальний фільм «Хронологія подій на Майдані» та презентовано фотовиставку «З Україною в серці».
- до 33-ї річниці аварії на ЧАЕС відбулася зустріч-бесіда «Чорнобиль не має минулого часу» з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС.
    Вже традиційними стали  заходи  для призовників до лав Збройних Сил України. 3 квітня для них було проведено годину мужності  «На захисті України», працівники музею провели оглядову екскурсію та ознайомили  з історією створення української армії та презентували для присутніх персональну виставку картин Анатолія Чміля «Поклик душі».
    З метою виховання почуття патріотизму, пошани і вдячності ветеранам Другої світової війни, любові до України та рідного краю, гордості за подвиг свого народу, в музеї 7 травня відбулася година пам'яті «Свято, що гуртує покоління» для учнів I курсу 77 групи Бершадського професійного ліцею. Працівники музею розповіли дітям про внесок України у здобуття Перемоги над нацизмом, окупаційний режим, діяльність підпільних та партизанських організацій, визволення району та території нашої країни у 1944 році.
    Пріоритетною залишається робота з дітьми та молоддю. При районному краєзнавчому музеї діє клуб «Краєзнавець», метою якого є  поглиблення знань з етнографії та природи рідного краю. Проводилися цікаві майстри-класи,  зустрічі, лекції на різноманітну тематику.
    При музеї культури села та Галереї П.Колісника в селі Поташня діє гурток «Юний етнограф» із вивчення історії та культури села. Членами гуртка є учні Поташнянської ЗОШ І-ІІ ступенів. На засіданнях гуртка діти вчаться описувати і замальовувати окремі зразки предметів традиційного селянського побуту, вивчають творчість народних майстрів, ознайомлюються із прикладами традиційної селянської забудови.
    При музеї історії села Баланівка діє гурток «Баланівські джерела» із вивчення історії рідного краю, членами якого є старшокласники Баланівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
    В цьому році народні музеї району відзначили славні ювілеї – 15 та 30 років з часу заснування:
- 26 липня відбувся ювілейний творчий вечір «Поташня – чарунка Поділля…15 літ». Народний музей культури села та галерея Прокопа Колісника вже протягом 15 років творить світ краси, примножуючи духовну скарбницю попередніх поколінь. 10 років у музеї відбувалися художньо-мистецькі пленери «Поташня – чарунка Поділля». Їхніми учасниками були заслужені художники України, члени мистецького гурту «Чарунка», який заснував Прокіп Колісник.
- 29 листопада організовано та проведено літературно-музичну годину «Окраса Баланівки дорогої», присвячену 30-річчю створення музею історії села Баланівка. Народний музей історії села Баланівка розташований в історичній вежі XVII ст. Вежа – пам’ятка архітектури і містобудування місцевого значення, занесена до реєстру нерухомих пам’яток Вінницької області. Музей є візитівкою не лише Баланівки, а й усієї Бершадщини. Силует вежі використовуєься в геральдиці району.
    З метою інвентаризації елементів нематеріальної культурної спадщини  в Бершадському районі розпочато роботу із збору елементів серед працівників закладів культури.
    Відповідно до наказу  відділу культури та туризму створено комісію з питань вивчення, обліку та збереження елементів нематеріальної культурної спадщини Бершадського району. Проведено виїзний семінар-практикум для працівників культури району «Збереження елементів нематеріальної культурної спадщини, які знаходяться на території Вінницької області».
    Станом на 2019 рік в Національний перелік елементів нематеріальної     культурної спадщини України включено 14 елементів нематеріальної культурної спадщини.
    Відповідно до наказу відділу культури та туризму до Реєстру елементів нематеріальної культурної спадщини Бершадського району внесено елемент НКС «Водіння Маланки циганами в селі Голдашівка Бершадського району». У  даному селі здавна і по даний час, є  традиція, коли кожного року у ніч з 13 на 14 січня відзначають Щедрій вечір і день Преподобної Меланки, яку водять так звані «цигани». Така традиція передається з покоління в покоління, від батька до сина і внуків і має характерні відмінності від інших сіл району.
    На даний час в стадії дослідження та вивчення знаходяться 2 елементи НКС: традиційна техніка вишивки низзю (низинкою) жіночих сорочок в с.Війтівка та ткацтво рушників в с.Устя.
    Станом на 01.12.2019 на державному обліку перебуває 139 пам’яток: 38 – археології, 82 – історії, 1 – монументального мистецтва, 1 – садово-паркового мистецтва та 17 – архітектури.
    Археологічні об’єкти є важливою часткою культурної спадщини. Через вивчення археологічних пам’яток сьогодні можна простежити розвиток Бершадщини. Найбільш поширеними пам’ятками археології в нашім краї є кургани, поселення черняхівської культури, трипільської культури та інші.
    Протягом 2018 року виконано ремонтні роботи та інші охоронні заходи на 32 пам’ятках історико-культурної спадщини Бершадського району за рахунок місцевого бюджету, спонсорської допомоги та впорядковувалась територія навколо них, на 2 млн. 567 тис. грн. (з місцевого бюджету – 2 млн. 485 тис. 123 грн. та інших коштів – 82,85 тис. грн.).
    За всіма пам’ятками історії ведеться належний догляд зі сторони сільських громад, з якими укладені охоронні договори. 
    Протягом звітного періоду проведено інвентаризацію 25 пам’яток історії району та складені відповідні акти технічного стану даних пам’яток, здійснено фотофіксацію. Інвентаризація проведено в селах: Велика Киріївка, Голдашівка, Кидрасівка, Вовчок, Лісниче, Мала Киріївка, Михайлівка, Романівка, Лугова, Осіївка, Поташня, Устя, Флорине, Яланець, та с-ще  Партизанське.
Місцеві ради виділяли кошти на ремонтні роботи: Джулинська ОТГ (78,0 тис. грн.), Шляхівська ОТГ (193,44 тис. грн.), Михайлівка (91,96 тис. грн.), Бирлівка (31,36 тис. грн.) Лісниче (2,8 тис. грн),  Війтівка (1,8 тис. грн.), а також залучено кошти спонсорської допомоги в селах Шляхова (3,0 тис. грн.),  Тирлівка (3,0 тис. грн.).
    В районі під охороною держави перебуває 18 пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення.
    Взяли участь в обговорені вищезазначеного питання та поділилися досвідом роботи Устянського сільського музею та шкільних музеїв Війтівської та Шляхівської ЗОШ, сільський голова Володимир Фіщук, Надія Рудь, Олена Хахалина.
    Підсумковим результатом засідання стало прийняття відповідного рішення, з яким можна ознайомитись на офіційному сайті Бершадської районної ради в розділі Координаційна рада.