Увага ! Амброзія полинолиста! Небезпечний карантинний бур’ян!

Чтв, 09/08/2018 - 08:30

Амброзія полинолиста – злісний карантинний бур’ян, який завдає значної шкоди сільському господарству. Розвиваючи потужну кореневу систему та велику надземну вегетативну масу, цей бур’ян дуже легко і швидко заселяє сільськогосподарські угіддя та пустирі, витісняючи місцеві види рослин. Крім того, вона містить ряд гірких речовин, які погіршують смакові якості молока і молочних продуктів при поїданні її коровами.

Сходи цього бур’яну масово з’являються наприкінці квітня – на початку травня. Проте слід мати на увазі, що молоді рослини амброзії за зовнішнім виглядом дуже схожі на чорнобривці, таким чином, часто залишаються на газонах та клумбах. Відрізнити їх можна за інтенсивністю забарвлення листків та формою сім’ядольних листочків, які в амброзії еліптичні та м’ясисті, із темно-фіалковими цяточками по краях. Поверхня листків темно-зелена, а нижній їх бік – сіро-зелений і густо опушений. Рослина має слабкий аромат полину та гірка на смак.

В червні починається інтенсивний ріст рослини і на початку липня вона може досягти розмірів 30 – 45 см заввишки. За сприятливих умов зростання, амброзія може досягти 2 м у висоту. Цвітіння бур’яну спостерігається з середини липня до жовтня, а насіння дозріває в серпні – жовтні.

Крім великої шкоди для сільського господарства амброзія полинолиста псує естетичний вигляд територій міст та інших населених пунктів, а у період цвітіння її пилок дуже зашкоджує здоров’ю людини. Він може викликати алергічне захворювання – амброзійний поліноз.

За останні роки площа  поширення значно зростає, завдяки швидкому її розповсюдженню. Причинами швидкого поширення є висока насіннєва продуктивність, потужна коренева система, здатність витримувати підтоплення, утворюючи при цьому додаткове коріння, дозрівання насіння молочної та воскової стиглості і отримання повноцінних сходів, висока життєздатність насіння ( до 40 років), висока регенераційна здатність. Амброзія поширюється лише насінням, з насіннєвим матеріалом, відходами, сіном, транспортними засобами, тваринами та людиною. Насіння її легко плаває на воді, тому розноситься водою під час повені, злив і при зрошенні. Амброзія полинолиста значно пригнічує в рості культурні рослини. Цей злісний бур’ян розвиває потужну стержневу кореневу систему, споживаючи до 2000 т. води з 1 гектара площі, відбираючи в культурних рослин поживні речовини та сонячне світло. Насіння зберігає схожість 10-40 років

При виявлені амброзії полинолистої необхідно її негайно знищити, щоб не допустити цвітіння та утворення насіння. На необроблюваних землях амброзію та інші бур’яни треба знищувати механічним методом, а також застосовувати гербіциди суцільної дії. Зокрема такі препарати, як Раундап, Ураган Форте, Вулкан Плюс, Глісол Євро із нормою витрати 4–6 л/га. На землях з високими санітарно-гігієнічними вимогами (сіножаті, пасовища, прифермські ділянки) потрібно створювати штучні фітоценози з багаторічних бобових і злакових трав або їх сумішок (люцерна із стоколосом та кострицею). Такі суміші за два-три роки добре розростаються й практично повністю пригнічують амброзію полинолисту. Узбіччя автошляхів, залізничних колій за наявності на них амброзії треба обробляти гербіцидами суцільної дії.

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

24400,м.Бершадь,пров. Робітничий, 1

Державний фітосанітарний інспектор відділу карантину рослин

ГУ Держпродспоживслужби