Яка поведінка є правомірною. Що таке правопорушення та юридична відповідальність.

Срд, 15/05/2019 - 15:45

Яка поведінка є правомірною

Кожна людина яка живе в тій чи іншій державі, живе в соціумі, в суспільстві. Кожна країна визначає та встановлює характер взаємозв'язків в суспільстві. Держава як офіційний представник суспільства юридично закріплює, насамперед в Конституції, права та обов'язки громадянина. Знати свої права та дотримуватись своїх обов’язків повинні всі громадяни України.

Коли людина діє відповідно до встановлених норм права, її поведінку називають правомірною. Однак, на жаль, так буває не завжди. Інколи люди порушують встановлені правила, в такому випадку такі дії називають правопорушенням.

Правомірною називають таку поведінку, яка не суперечить вимогам права, та не виходить за його межі.

Правопорушення

Правопорушення — це винна дія або бездіяльність особи, яка порушує встановлені норми права, що призводить до юридичної відповідальності.

Важливим є те, що правопорушення може бути проявом як дії, так і бездіяльності особи. Свідоме вчинення вбивства чи крадіжки, являється злочинною дією. Умисно не сплачені податки, або не надана медична допомога теж являється злочинною дією, але порушенням є не дії, а навпаки — їхня відсутність, бездіяльність

Крім правопорушення яке здійснено умисно, існує також поняття правопорушення, що вчинене особою з необережності. В разі якщо особа не бажала скоєння злочину або настання шкідливих наслідків і це доведено слідчими діями, таке правопорушення називають правопорушенням, що сталося з необережності.

Головною ознакою правопорушення є шкода, яку особа, що його вчиняє завдає іншій особі чи суспільству напряму або опосередковано. Якщо йдеться про крадіжку чи пошкодження автомобіля — це матеріальна шкода. Якщо внаслідок правопорушення завдано шкоди здоров'ю особи — це фізична шкода. А якщо внаслідок скоєного правопорушення особі було завдано душевних страждань, постраждала її репутація, тощо — шкоду називають моральною.

Види правопорушень

Правопорушення бувають різними. Найнебезпечнішими правопорушеннями є кримінальні. До них належать: убивство, завдання тілесних ушкоджень різного ступеня складності, хуліганство, грабіж, розбій, крадіжки, шахрайство, незаконне заволодіння транспортним засобом та інші види злочинів.

До адміністративних правопорушень відносять порушення правил дорожнього руху, проїзд у транспорті без квитка тощо.

До цивільно-правових правопорушень відносять несвоєчасне повернення боргу, пошкодження під час аварії, пошкодження чужого майна тощо.

Дисциплінарні проступки також являються правопорушеннями. Суб'єктом дисциплінарного проступку може бути особа, яка перебуває у трудових правовідносинах з роботодавцем, проте не виконує своїх обов'язків. Так само роботодавець, який не виконує свої зобов’язання перед найманим працівником, наприклад, не виплачуючи вчасно заробітну плату, або не надаючи необхідних умов для нормального робочого процесу порушує закон.

Юридична відповідальність

Коли учасники правовідносин не дотримуються юридичних норм або діють усупереч цим нормам, вони порушують правові приписи, тим самим вчиняючи правопорушення. Після вчинення правопорушення особа, яка вчинила протиправні дії, в разі якщо вина цієї особи буде доведена встановленим законом порядком, повинна нести юридичну відповідальність.

Юридична відповідальність — це вид соціальної відповідальності, що полягає в обов’язку відповідати за порушення норм права й застосуванні державою до правопорушника певних заходів примусу, передбачених законодавством.

Притягнути особу, що вчинила правопорушення до юридичної відповідальності можна лише на підставі закону. Між діями винуватця правопорушення та завданою шкодою має бути встановлений причинно-наслідковий зв'язок. Юридична відповідальність має індивідуальний характер, тобто кожна людина відповідає за свої дії особисто.

Важливим також є те, що згідно законодавства України відповідальність за правопорушення наступає з певного, визначеного законом віку. До кримінальної за найтяжчі злочини — з 14 років, а за всі інші — з 16 років.

Бершадський районний відділ

філії Державної установи « Центр пробації»

у Вінницькій області