За круглим столом обговорено питання встановлення пам’ятного знаку «Борцям за волю України»

Чтв, 25/01/2018 - 15:30

   За ініціативи Бершадської райдержадміністрації та районної ради в залі засідань районної ради проведено засідання Круглого столу з питання встановлення у м. Бершадь пам'ятного знаку Борцям за волю України.  На засіданні були присутні голова райдержадміністрації Іван Стефанцов, голова районної ради Михайло Бурлака, заступник міського голови Віталій Синявський, депутати районної та міської ради, члени робочої групи міської ради по встановленню пам’ятного знаку, освітяни, історики, краєзнавці, працівники культури та закладів охорони здоров’я, громадські активісти.
    Встановлення пам’ятного знаку у Бершаді обговорювалось вже не раз.  Рішення щодо  пам’ятного знаку було прийняте громадою міста Бершадь ще в 2014 році. У 2016 році  проведене громадське голосування по визначенню кращих проектних пропозицій пам’ятних знаків. В громадському голосуванні взяли участь 576 чоловік, що складає майже 4 % населення міста Бершадь.
Довідково: «Відповідно до положення затвердженого міськвиконкомом м. Бершаді про проведення відкритих конкурсів на кращі проектні пропозиції по спорудженню пам’ятних знаків на честь Т.Г. Шевченка та «Героям боротьби за волю України» на площі імені Героїв України з 18 липня по 17 серпня проводиться громадське голосування.
        Громадське голосування проводиться за підписними листами та на офіційному сайті міської ради. За підписними листами голосування проводиться з 8-ї до 14-ї години в понеділок, середу, четвер – на площі імені Героїв України, та в вівторок, п’ятницю, неділю – на майданчику перед музичною школою, де будуть виставлені запропоновані проекти пам’ятних знаків.» ( Із сайту міської ради)
   В історії нашої країни з 2014 року сталося багато значимих подій, а  найболючішою є війна на сході, яка забрала тисячі життів українських патріотів. Не оминув біль втрати і Бершадщину, яка попрощалася із чотирма найкращими своїми синами.  Увічнити пам’ять про тих, хто боровся і загинув за свободу України в різні роки: в часи боротьби нашого народу за свою державність, у період становлення незалежності, під час протистоянь на Майдані і у війні на сході України - обов’язок влади та громадськості. Спорудження пам’ятного знаку та місце його розташування було предметом обговорення на засіданні круглого столу. Голова райдержадміністрації Іван Стефанцов запропонував вислухати думки усіх і знайти компромісне рішення, яке б задовольнило усі сторони.
   Пропозиції і бачення працівників культури озвучила начальник відділу культури і туризму Надія Герасимчук, яка запропонувала встановити пам’ятний знак Борцям за волю України біля меморіалу слави. Там затишне місце, не проводяться розважальні заходи, там можна прийти помолитися, згадати, покласти квіти і просто побути на самоті із пам’яттю про загиблих.
    Іншої думки депутат районної ради та член робочої групи Анатолій Козоріз, депутати міської ради Олександр Тарковський, Сергій Максимчук, які наполягали на тому, що місце для встановлення пам’ятного знаку визначене і це Центральна площа - місце де був пам’ятник Леніну.
   Працівники освіти, історики: Погончик Г.О., Джужук М.І., Тартачна О.М., Будкевич Л.М., Гончарук Т.Д., директор краєзнавчого музею Горобець О.М., зауважували, що місце пам’яті має бути відповідним, закликаючи усіх до толерантності, це важкий час для України і нам усім дуже тяжко. В   історії Бершаді було чимало різних пам’ятників, які перенесли чи знесли, і в деяких випадках це були навіть місця поховань, але толерантно, розумно, зважено прийняті рішення приводили до спільної консолідованої думки. Пам’ятник, пам’ять – це святе, це святість, яку нікому не дозволено оскверняти. Маємо шанувати загиблих у Другій світовій війні, і в Афганістані, і в Чорнобилі, і Небесна сотня, і нинішня війна на сході України, яка болить незагоєною раною. Пам’ятник – це місце поклоніння, сповіді, молитви. Треба все добре продумати, щоб у встановленому пам’ятному знаку була мудрість, чистота, святість. Ми маємо прийняти мудре рішення, щоб наші нащадки не дорікали нам.
Депутат міської ради О.Г.Нечитайло зауважив, що місце будівництва пам’ятного знаку у м. Бершаді вирішила громада, і на підставі громадського обговорення було прийняте рішення сесії міської ради і вже виділено кошти на будівництво.
Брикуля Л.І. – депутат районної ради запропонувала без емоцій, добре подумати де краще встановити пам’ятний знак, а також дослухатися до думки матері загиблого Героя України Ю.Коваленка. Наша мета сьогодні визначити місце  і почути маму, яка втратила сина, також вшанувати належно память усіх загиблих за волю України.
    Сергій Пересунько-заступник голови районної ради зауважив, що , прийняті рішення можна змінити і напрацювати нові чи зміни до рішення робочої групи. Запропонував провести обговорення щодо визначення місця встановлення памятного знаку у трудових колективах міста Бершаді, адже при попередньому опитуванні мова йшла лише про пам’ятний знак, а про його  місце встановлення опитування не проводилось. «Почуйте думку людей, які працюють у трудових колективах, це можна проводити разом із  представниками громадськісті. Місце встановлення пам’ятного знаку це дуже важливо, тому наполягаю на  організації обговорення, залучивши жителів райцентру, у трудових колективах, організаціях міста щодо визначення місця встановлення пам’ятного знаку Борцям за волю України.»
    Заступник міського голови В.Синявський запропонував провести моніторинг встановлення місць пам’ятних знаків Борцям за волю України в інших районах. Також прозвучала думка про те, що треба бачити ескізний проект реконструкції центральної площі.
   Підсумовуючи засідання голова райдержадміністрації Іван Стефанцов  зазначив: «Сьогодні ми з’ясували питання, щодо місця  встановлення погруддя Герою України Ю.Коваленку і вже будемо працювати над його виготовленням. Щодо пам’ятного знаку «Борцям за волю України»  влада в жодному разі не заперечує проти його встановлення на місці визначеному громадою, проте  треба дивитись глобальніше: як має виглядати площа в майбутньому, її призначення, використання і чи буде з точки зору християнської  моральності етично встановлювати пам’ятний знак у місці розваг і відпочинку.»